Czy to koniec witryn „kodowanych z palca”?

Czy to koniec witryn „kodowanych z palca”?

„Koduję z palca” — to brzmi dumnie!

Hand coded web pages — witryny „kodowane z palca”, są jak obraz namalowany od podstaw na białym płótnie… „Kodowanie ręczne” jest rodzajem sztuki. Od kodowania ręcznego wszystko się zaczyna… Dziel i rządź!

Hand coded web pages

Czy kodowanie z palca odchodzi (odeszło) do lamusa? Adepci różnorakich kursów z zakresu infotechnologii, w tym np. obsługi systemów CMS lub tworzenia witryn internetowych, a także redaktorzy treści często poddają w wątpliwość zasadność nauczania podstaw języków znaczników — HTML i CSS:

Przecież witryny internetowe to mniej lub bardziej rozbudowane aplikacje instalowane bezpośrednio z panelu zarządzania pakietem hostingowym i zarządzane poprzez zaplecze dostępne z poziomu przeglądarki internetowej. Do czego jest mi potrzebny HTML i CSS?

Jest w tym ziarno prawdy. W wielu przypadkach witryn nie tworzy się już od podstaw, jedynie wykorzystuje gotowe, ogólnodostępne silniki CMS bądź też tworzy się je przy pomocy kreatorów WYSIWYG (what you see is what you get). Te z kolei umożliwiają implementację różnorakich komponentów rozszerzających funkcjonalność witryny (mashup). Zarządzanie treścią nie wymaga edycji kodu witryny i nadpisywania jej plików składowych na serwerze z wykorzystaniem klienta FTP.

Czy znajomość HTML i CSS jest rzeczywiście niepotrzebna?

W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że zarówno z perspektywy twórcy witryny, jak i redaktora treści, znajomość specyfikacji HTML bywa przydatna, np. w trakcie:

  • bezpośredniej edycji plików składowych CMS np. celem jego modyfikacji (personalizacji),
  • redagowania treści, które wymagają niestandardowego formatowania.

mysz i klawiatura komputerowa

Chcę pisać wiersze ale nie znam alfabetu…

Po co mi znajomość znaczników? Mam profesjonalny edytor kodu. — A gdy zabraknie edytora kodu? Nagle okaże się, że nasz koder nie zna podstaw języka. Przecież dotychczas wystarczyło wciskać guziki…

Tego oczekują pracodawcy

To jest to!
W branży HTML i CSS wykorzystuje się w praktyce na każdym kroku. Znajomości języka znaczników wymaga rynek pracy: od osób aplikujących na stanowiska w mediach internetowych, agencjach interaktywnych lub innych związanych z np. marketingiem internetowym, znajomość HTML i CSS jest w większości przypadków wymagana. Przykładowo, stanowisko front-end web developer: dobra znajomość HTML5 i CSS, bardzo dobra znajomość JavaScript i jQuery, umiejętność pisania czytelnego, optymalnego kodu… To fragment oferty pracy, który mówi sam za siebie.

Nic nie zastąpi starego dobrego „kodowania z palca”

Nie wszystkie witryny wymagają systemu zarządzania treścią CMS. Mniej lub bardziej dynamiczną wizytówkę (kartę) internetową, która nie będzie wymagała częstych aktualizacji można utworzyć od podstaw.
W jakich aspektach witryny kodowane ręcznie są lepsze od tych utworzonych przy pomocy edytorów WYSIWYG z gotowych komponentów (prefabrykatów)? Kodowanie ręczne daje pełną kontrolę nad kodem. Wymaga to jednak sporych umiejętności. Witryny utworzone od podstaw, „zgodnie ze sztuką”, są zwykle „lżejsze”, przez co wydajniejsze od swoich odpowiedników utworzonych w sposób zautomatyzowany lub w oparciu o jeden z ogólnodostępnych systemów CMS.

One comment

  1. Artykuł ciekawy i pomocny. Autor w logiczny i jasny sposób przedstawił poruszany temat. Tekst na
    pewno pomocny dla osób zastanawiających się czy brnąć w naukę kodowania.

    Dybka

Comments are closed.

Skip to content